Jdi na obsah Jdi na menu

Máte plnou kuchyň nezvaných hostů? Skoncujte s mravenci, kteří si bez dovolení budují cestičky a obléhají cukřenky a nádoby se sirupem. Máme pro vás užitečné rady našich babiček a tipy čtenářů.

Malé potvůrky se snaží do našich domů a bytů dostat během roku dokonce ve dvou vlnách. Na podzim se setkáte s faraony, červenými mravenci, kteří netouží po ničem jiném, než se ve vašem příbytku ohřát. Jaro je zase ideální dobou pro malé černé mravence, shlukující se pod fasádou, podél oken nebo u dveří. Zjistí-li, že je za oknem teplo a dokonalý bufet, je to jen otázka času, kdy se objeví v hojném počtu.

Babské rady, jak na mravence

 • Na okně pěstujte mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli. Aroma je odpuzuje.
 • Pod oknem zasaďte cibuli, česnek nebo řebříček. Nebude se jim chtít putovat přes voňavé záhony.
 • Na místo, kde se hromadí, nastražte osolený celer posypaný skořicí. Za pár dnů se odstěhují.
 • Do cestičky jim připravte papír a na něj kvasnice s cukrem či medem. Po pozření umírají.
 • Udělejte roztok ze sírového květu (rostlina Isis spuria), citrónu, květu máty a majoránky. Pravidelně potírejte díry a škvíry, kterými do domu vnikají.
 • Do míst, kde se objeví, a na pravidelné cestičky dejte aromatické látky: jalovcový list, kerblík, skořici, majoránku, hřebíček.
 • Díry a prahy dveří natřete roztokem horké slané vody nebo kombinací pěti dílů zažívací sody, jednoho dílu cukru a vody.
 • Vysušenou kávovou sedlinu nadrobte a nasypte do cesty nebo přímo na ně.
 • Otvory, kterými prolézají dovnitř, postříkejte vodou s jarem.
 • Nasypte jim do cesty pepř, sůl nebo pálivou papriku.
 • Výbornou prevencí v době jejich výskytu je úklid celého bytu octovou vodou.
 • Bytostně nesnášejí hřebíček, stačí jich pár rozmístit po bytě a po první návštěvě se už nevrátí.
 • Putování přeruší i čára ze zubní pasty. Můžete jí natřít okenní rám nebo udělat čáru přes jejich oblíbenou trasu.
 • Velmi nepříjemná nástraha je pro ně rozsypaný prášek do pečiva, který jim nechutná a lepí se na nohy.

A pokud jste již hodně zoufalí, prý pomůže nakreslit na zem čáru bílou křídou, údajně ji nepřekročí.

Doporučujeme: Univerzální hřebíček: Babské rady pomáhají proti hmyzu!

Mravenci mají velmi dobře vyvinutý a citlivý čich. Osvědčené rady nemusí zabrat hned, ale jako prevence jsou dokonalé. Nemůžete-li utěsnit okna, klidně parapety posypte něčím, co jim zrovna nevoní.

Tipy našich čtenářek

Nejlepší jsou vždy takové tipy, které jsou prověřené letitou praxí. Co na mravence zabírá vám?

"U nás doma fungovala rozsypaná skořice. Za pár dní byli pryč."

"Tam, kde mají cestičky, rozlijte kávu."

"U nás zabral Biolit."

"Biolit a Cytrol dust a jsou pryč."

"Ve většině případů pomůže sůl a ocet smíchaný s vodou."

"Hřebíčkový olej zabrání prolézat neutěsněná okna či dveře."

"Rozsypat jim do cesty prášek na praní."

Když bylinky nezaberou

Dříve byly spreje toxické i pro člověka. Dnes je zcela běžné nabízet přípravky na přírodní bázi. Většina repelentů a účinných sprejů proti hmyzu se získává z rostlin. Není tedy nic divného, když se v popisu produktu objeví napříkladlevandule. Druhá nejčastěji používaná rostlina je kopretina růžová.

Chemii volte až v krajním případě. Existuje celá řada přípravků, které s nimi zatočí. V nabídce najdete gely, prášky, spreje a ostatní nástrahy.

Náš tip: Na hmyzí bodnutí pomáhá moč, říkaly naše babičky. Co ještě?

Nejúčinnějším zásahem je speciální návnada, která doputuje do celého hnízda. Jakýsi mravenčí bufet s přírodními insekticidy se položí do cesty. Tyto pastičky jsou dobré, protože nijak neohrozí domácí mazlíčky nebo malé děti. Vůně nechtěné návštěvníky přitahuje, projdou domečkem a obsah odnesou až do svého obydlí, kde umírají.

Prevence je základ

Nejdůležitější radou je hlídat si utěsnění oken a nelákat je dovnitř. V letních měsících, kdy větráme, je složité návštěvě zabránit, proto si raději dejte pozor, na nesprávné skladování potravin, které jim chutnají: cukr, mouka či med. Vše přesypte do uzavíratelné dózy.

Papírové pytlíky a sáčky prokoušou raz dva. Šťávy a sladké sirupy dobře uzavřete do PET či skleněné láhve a po použití je otírejte. V neposlední řadě uklízejte kuchyňskou linku od drobečků z pečiva a rozsypaného cukru. I taková trocha jídla stačí k mravenčímu štěstí.

**************************************************

Když se řekne jaro, tak se každému vybaví probouzející se příroda, zpěv ptáčků a vůně rozkvetlých stromů. Ovšem na mysli pracovité hospodyňky okamžitě zabliká červené poplašné světýlko. Je tu jarní úklid!

Pokud se i vy připravujete na velkou čistku domácnosti, podívejte se, jak ušetřit na některých čistících prostředcích. A vězte že ty, které používaly naše babičky, měly mimo jiné, také mnohem příznivější dopad na ekologii.

 

Okno do duše
Tak na co se vrhnete jako první, vsadím se, že to budou okna! Jak docílit toho, aby byla čistá a lesklá se jako zrcadlo?

 

Rada číslo 1:

Pokud se chcete zbavit zaschlých dešťových kapek, není nic snazšího, než potřít okenní tabuli studeným černým čajem. Doleštit do sucha buď hadříkem, nebo novinami. Ty totiž nedělají šmouhy.

 

Rada číslo 2:

Velkým problémem můžou být mušince. Skvěle vám od nich pomůže obyčejná cibule. Stačí rozpůlit ji a šťávou z ní potřít ušpiněná místa. Nechejte ji chvilku působit, a pak půjdou dolů jako nic.

 

Rada číslo 3:
Do třetice vám poradíme, jak zamezit, aby se vám okna zamlžovala. Nepříjemnému opocování zabrání roztok glycerinu a lihu v poměru 1:10.

 

Textilní magie
Úklid má mnoho disciplín a aby bylo všechno krásně čisté a voňavé, nesmíme zapomenou na praní.


Rada číslo  4:

Okna jsou už umytá a jejich lesk podpoří běloskvoucí záclonky. Abychom je zbavili nežádoucího zažloutnutí či šedi z prachu, namočíme je přes noc do teplé vody s několika plátky citrónu. Druhý den vyperete i s citrony. Vaše prádlo bude zářivě bílé a bude mít i svěží vůni.

 

Rada číslo 5:
Pokud vám vaše punčochy pustily očko a už se nedají nosit, nevyhazujte je! Nevěřily byste, že se mohou skvěle hodit k odstranění nežádoucích žmolků z látek. Stačí ji jimi třít v protisměru (proti vláknu).

 

Rada číslo 6:
Potrpíte-li si na hedvábné povlečení, určitě vás mrzí, že po čase ztrácí svůj lesk. Vrátit mu ho můžete tím, že ho vyperete v bramborové vodě. Tu získáte nastrouháním čtyř brambor do vody, necháte hodinu louhovat, a poté ji scedíte.

 

Jako by ta špína neměla konce! Je toho tolik co potřebuje vaši pomocnou ruku, vás nevyjímaje. Pokuste se zapřáhnout i pár pomocníčků, půjde to hned lépe od ruky.

 

Rada číslo 7:

Máme perfektní recept na to, jak zbavit mikrovlnou troubu ošklivé mastnoty. Stačí na dvacet vteřin vložit na otočný talíř rozpůlený citron, řezem nahoru. Poté jen setřete stěny suchým hadříkem.

 

Rada číslo 8:
Namražená lednice, to je noční můra všech hospodyněk. Odmražení si musíte řádně naplánovat. Pokud chcete tenhle proces uspíšit, dejte do mrazáku nádobu s horkou vodou. Co také velice pomáhá, je natřít ledovou vrstvu silným solným roztokem nebo ji rovnou posolit.

 

Rada číslo 9:

Připálené hrnce se také občas povedou a v některých případech i tak, že situace vypadá beznadějně. Nezoufejte, máme tady radu i na takovou lapálii. Nalijte do hrnce vodu, přisypte do ní sodu na praní a nechte působit do druhého dne.

 

Rada číslo 10:
Nakonec, aby váš byt krásně voněl, můžete si vyrobit i vlastní osvěžovač vzduchu. Postup je následovný. Do sklenice vkládejte na střídačku plátky růžových lístků a prokládejte je solí. Nechte je asi den uležet. Po odšroubování víčka vám vycházející esence pěkně provoní domov. Na noc sklenici zase zavřete.

 

Převzato - zdroj: Doma.cz http://doma.nova.cz/clanek/radyanapady/jarni-uklid-bude-hracka-10-babskych-rad-jak-na-to.html

------------------------------------
 

Jednoduchá cibule

Mne kolem cibule snad nic nepřekvapí. Už léta totiž běžně používám a šířím recept stařenky z Vidče:

Do hrnku na kafe dám půlku větší, nebo jednu celou menší, ale rovněž na půlky rozkrojenou cibuli, zaliji čistou vařící vodou. Po cca čtvrthodině ji z toho "přelivu" můžeme vyndat, a až voda trochu vychladne, po troškách, třeba i 2 - 3 hodiny v jednom kuse ho budeme moci vlažný bez obav popíjet. Má totiž celkem příjemnou chuť a prakticky žádný zápach.

Úžasně rychle to vyspraví už chycené nosní sliznice i průdušky, zmírní rýmu, zlepší dýchaní. Urychlí ale i vyléčení případného zánětu hlasivek.

Ale pozor, žádný med, žádný cukr, žádné další ohřívání či vaření. Pít vždy jen a jen vlažný, čerstvý, tedy právě zchladlý přeliv a nic dalšího do něho už nepřidávat.

Až po letech jsem se zadostiučiněním dočetl, že vědci zkoumající cibuli zjistili, že po jejím rozkrojeni nalezli její změřitelné stopy ještě i za 10 cm cihlovou zdí. Mluví to jasně o její výjimečné agresivitě, ale asi i ocelkové síle a účinnosti pronikat úplně vším. Hlavně však, zkuste i vy bez obav recept naší staré bylinářky z Vidče. Je jí už přes 100 let. Mně je už 81 let a tento jednoduchý, navíc velmi levný, kdykoli a komukoliv dostupný recept u mne už přes 60 let pokaždé bezvadně, rychle a přitom bezpečně zafunguje.
 

Rady do kuchyně:

CIBULE: pach cibule z nože odstraníme nejjednodušeji tak, že nožem projedeme syrovou mrkví.

KAPR: nepříjemný pach kapra odstraníme tak, že jej důkladně zvenku i zevnitř omyjeme v silném solném roztoku, pak pokapeme citrónem a necháme v chladnu uležet.

CITRÓN: z citrónu vymačkáme víc šťávy, když jej před rozříznutím dobře prohřejeme, případně promačkáme.

ZMRAZENÍ OVOCE: trik na zmrazení ovoce - když před zmrazením ovoce přelijete horkou vodou s cukrem, zachováte jeho barvu.

SVÍČKY
Svíčky nekapou a také pomaleji hoří, když je asi na hodinu před použitím ponoříme do studené osolené vody nebo je vložíme do mrazničky.

ŠPERKY
Šperky při čištění nejprve ponoříme na několik minut do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistíme měkkým zubním kartáčkem.

SKVRNY
* mastné skvrny na stěně natřeme před tapetováním emulzním nátěrem. Mastnota pak tapetou neprosákne.
* čerstvé a menší mastné skvrny na vlněných tkaninách dokážeme většinou odstranit teplou vodou s rozpuštěným pracím práškem. Nedaří-li se, použijeme benzín nebo 3% čpavek. Čpavek pak vymyjeme octovou vodou.
* skvrny od potravin obsahujících bílkoviny (mléční výrobky, vejce, maso apod.) teplou vodou nečistíme a dáváme také pozor, abychom je nezažehlili. Bílkovina by se vlivem tepla srazila a skvrnu by už nešlo odstranit. Použijeme jen vlažnou vodu s enzymovým pracím práškem.
* mastné skvrny z koberce nejlépe odstraníme, když je posypeme solí, navlhčíme a vytřeme.

ŽVÝKAČKA
* tkaninu, ve které ulpěla žvýkačka, vložíme do mrazáku a následně mrazem ztvrdlou žvýkačku "vydrolíme"


GUMA
* jednoduchý trik, jak vyměnit gumu v prádle - když vytahujeme starou, na její konec hned přišpendlíme gumu novou.

VANA
* vanu je možné výborně umýt i teplým octem, do něhož se přidá hrst soli. Skvrny od rzi se dají odstranit potíráním citrónovou šťávou.

ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK
* vysávání prachu z čalouněného nábytku vždy nestačí. Když jej nemůžeme vyklepat venku, pomůžeme si v místnosti větším hadrem namočeným v octové vodě. Po řádném vyždímání jej rozprostřeme na potahy. Pak potahy vyklepeme přes něj. Hadr zabrání víření prachu a octová voda zjasní barvy.

ČOKOLÁDA
* na staré skvrny od čokolády platí, když je potřeme směsí z 1 dílu technického glycerínu, 1 dílu 3% čpavku a 1 dílu vody. Asi po půl hodině směs vymyjeme studenou vodou a nakonec látku vymácháme ještě v octové vodě(díl octa, pět dílů vody). Raději vyzkoušíme stálost barev.

HOŘČICE
* zaschlé skvrny od hořčice pokapeme citrónem a přibližně za půl hodiny vypereme v teplé saponátové vodě. Zůstanou-li ještě skvrny, dočistíme je na už suché látce lihem.

OVOCE
* čerstvou skvrnu od ovoce nebo ovocných šťáv rychle posypeme solí nebo vysajeme savým papírem. Pak ještě vypereme ve vodě s pracím práškem, teplejší než 60°C.

* prsten, který nejde stáhnout z prstu, uvolníme, když prst namočíme a kolem prstenu namydlíme. Když prsten nejde sundat, protože prsty teplem otekly, ponořte ruku do misky s vodu a ledem.

KRAJKA
* skvrny na krajce se ještě před ručním praním vyčistí saponátem. Není dobré používat bělidlo, protože krajka zežloutne. Když krajku žehlíme, tak jen přes bílý ručník.

PODLAHA
* chceme-li, aby kamenná podlaha získala po umytí vysoký lesk, setřeme ji ještě vodou s přídavkem čpavkového oleje.
* benzínem, petrolejem nebo organickými rozpouštědly nikdy nečistíme podlahové krytiny z PVC, korku nebo gumy.
* z mořené dřevěné podlahy odstraníme skvrny terpentýnem a následným omytím. Potom je nutné místo znovu namořit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář