Jdi na obsah Jdi na menu

Vrchlabský stacionář-Světlo v novém

16. 7. 2008

Stacionář Světlo ve Vrchlabí již existuje 16. rok. Letos se jeho klienti dočkali nové budovy. Středisko Světlo diakonie ČCE sídlil až do konce března v bývalých jeslích, budova byla nevyhovující, byla malá a klienti tam měli málo prostoru pro svou práci. Však ani zaměstnanci neměli své kanceláře.

V úterý 1. 4. 2008 bylo takové slavnostnější zahájení. Sešli jsme se všichni klienti a někteří pracovníci v odpočinkové místnosti a těmito slovy začala slavnostní projev pracovnice stacionáře paní Alenka Johnová: "Tak Vás tu vítám. Všichni víme, že jsme dneska první den v nové budově na Pražské ulici, někteří už jste si prohlédli dílny a také ostatní prostory našeho střediska." Potom jsme si řekli, že chodbu, kterou používáme také jako šatnu, vyzdobíme různými obrázky a bambulkami a také zde budou umístěny nástěnky, například pro uživatele, pro zaměstnance i pro rodiče.
K slavnostní atmosféře také přispěla nějaká neznámá paní, která klientům střediska věnovala upomínkové předměty: tužky,pouzdra na mobil,pásku na krk na klíče, magnetky na ledničku a reklamní tašky na nákup. Objevil se tu
i evangelický farář Petr Chlápek, který mezi nás chodí každou středu ještě s farářem církve Československé husitské společně s panem Tomášem Altmanem.

Máme tu každou středu zhruba od 9. hodiny ráno biblickou hodinu, zpíváme si s kytarou, pan farář Petr Chlápek výborně hraje písně z evangelického zpěvníku, který se jmenuje Svítá a pan farář Tomáš Altman nebo i Petr nás doprovázejí slovem z Písma a nechybějí také modlitby našich klientů. Jinak tu máme dílnu, které se říká „svíčkárna“ - vyrábějí se zde svíčky z vosku (od sponzorů máme speciální zařízení na rozpouštění vosku). Také je tu keramická dílna, kde se vyrábějí výrobky z hlíny a glazují se tu vypálené výrobky. Glazurování je taková činnost, která se provádí takto: hotové výrobky se usuší a vypálí v keramické speciální peci, kterou také vlastníme a pak se tzv. glazují - to znamená, že se potírají speciálními barvami a dají se znovu vypálit“ - uvedla nevidomá klientka stacionáře. Jinak je tu odpočinková místnost a také rehabilitační prostor, kde má své místo i klavír, na který hraje naše teta Květa Charvátová, která s námi také cvičí různé cvičební sestavy, které napomáhají správnému držení těla. Je to například: orgánová sestava, sestava pro posílení pánevního dna, základní, Standova, křížová a další cvičební sestavy.

"Vždycky v pondělí a ve čtvrtek odpoledne máme hudební kroužek. Naše kapela se jmenuje Hejrup. Děcka zpívají a já jim hraji na klavír a pak je nechávám, aby zpívala sama. Také máme připravený program na různé festivaly. Jsou to lidové písničky, které si klienti s mou pomocí vybrali. Například píseň „Cestář“, kterou zpívá náš klient Pavel Kopečný, který zároveň představuje toho cestáře. Pak je tu písnička „Šly panenky silnicí“ - tu zpívají všichni a hrají přitom na dřívka, triangl, rumbakoule, bubínky a různé jiné Orffovy hudební nástroje. Další je píseň „Sbohem Galánečko“, tak tu zpívá sólově naše nevidomá klientka Radka Zítková. Následuje lidovka „Komáři se ženili“ a pak „Indiánská píseň“, kterou zpívá naše klientka Míša Vejslavová. Nakonec jsme zařadili píseň od pánů Uhlíře a Svěráka „Chválím Tě země má“. Celý tento blok provází slovem nevidomá Radka a vypráví příběh o králi a královně, jak si vyjeli na výlet. S tímto programem budeme vystupovat na festivalu „Patříme k sobě“ a také na vrchlabském festivalu „Mezi námi", uvedla paní Květa Charvátová, která je vedoucí již zmíněného zdravotního cvičení a vedoucí hudebního kroužku. Středisko Světlo také nabízí ranou péči, kterou má na starosti paní Marcelka Sobotková. "Docházím do rodin s malými dětmi (do 3. roku jejich života) a v případě, že děti nechodí do žádného předškolního zařízení - do jeslí nebo do mateřské školy, tak až do 4. případně 6. roku věku dětí." Náplní mé práce je radit rodičům, jak s postiženým dítětem přesně pracovat.

S postiženými dětmi také komunikuji a hraji si s  nimi“, uvedla pro náš rozhovor paní Marcela Sobotková, která je původním povoláním zdravotní sestřička. "Nabízíme služby mentálně postiženým a duševně nemocným dětem a dospělým do 40 let jejich věku. Děti můžeme přijímat do školy už zhruba od 7 až 8 let jejich věku. Zde ve středisku máme jak skupinu mentálně a kombinovaně postižených, tak duševně a kombinovaně postižených. Měli jsme tady klientku na vozíku a klienta, který neslyšel. V současné době tu máme i nedoslýchavého klienta a také nevidomou Radku, která má ještě duševní onemocnění. Za poslední roky jsme se tak setkali s řadou klientů s různým druhem postižení“ - uvedla vedoucí Centra denních služeb střediska Světlo ve Vrchlabí paní Mgr. Světlana Sazečková. "V naší Speciální základní škole, která sídlí v budově střediska, máme 7 klientů s mentálním a kombinovaným postižením. Učíme je psát, číst a počítat. Někteří klienti se učí i osobní hygieně a jak se postarat o sebe a své kamarády, takže se vlastně jedná o nácvik sebeobsluhy“ uvedla paní Mgr. Iva Burešová, učitelka Speciální základní školy v Centru denních služeb ve středisku Světlo ve Vrchlabí.

 

Pro časopis Dorášek napsala nevidomá klientka Radka Zítková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář