Jdi na obsah Jdi na menu

KVĚTEN 2015

Z akcí, které se uskutečnily, vybíráme:

dsc06577.jpg

Miletín – výroba hořických trubiček

Ve čtvrtek 7.5. jsme navštívili výrobnu hořických trubiček v Miletíně, kde jsme měli možnost si vyzkoušet samotné točení trubiček a vyslechli jsme si i historii. Kdo jste se nemohl zúčastnit a chcete se dozvědět více o výrobě a historii, přečtěte si následující…

Z Historie

Rodinnou recepturu výroby zdokonalil Karel Kofránek, cukrář, který se do rodiny přiženil. Kofránek vyráběl tuto pochoutku pod názvem Kofránkovy hořické trubičky. S pomocí Františka Křižíka vznikl elektrický přístroj na výrobu oplatek (dvě pánve, přiklápějící se proti sobě, mezi něž se lilo těsto a vznikla tak oplatka). Za tento přístroj zdokonalující pečení oplatky byl roku 1898 udělen patent. Trubičky však ve městě vyrábělo i mnoho dalších výrobců. Po roce 1949 byly všechny výrobny znárodněny a výroba soustředěna do národního podniku Pardubický perník, později do podniku Průmysl trvanlivého pečiva Praha, obchodní výroba byla postupně přemístěna mimo Hořice, třebaže hořičtí pro vlastní potřebu pekli dále. Tradiční ruční výroba v Hořicích byla obnovena až po roce 1990 a roku 1999 zahájením výroby firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o. Město Hořice je známé především výrobou hořických trubiček. Podle legendy sdělil paní Líčkové recept na výrobu trubiček raněný osobní kuchař císaře Napoleona při svém návratu přes České země po porážce v Rusku v roce 1812, jako odměnu za své ošetřování. Existence obdobné pochoutky je doložena již na stole francouzského Krále Slunce Ludvíka XIV. a její zobrazení je zachyceno i před dobou jeho panování na obraze z roku 1630. Jiná legenda však hovoří též o tom, že Napoleon Bonaparte trpěl již v době svého tažení do Ruska žaludečními potížemi a jeho osobní kuchař mu proto pekl tenké dietní oplatky z proseté pšeničné mouky jen s trochou mléka, žloutku, oleje, cukru a soli, jež si Napoleon oblíbil.

O Společnosti

Firma Pravé hořické trubičky, s.r.o. vznikla v roce 1999, kdy odkoupila obchodní podíly stávajícího tradičního výrobce hořických trubiček. Nový majitel zahájil rozsáhlou transformaci a již během prvního roku se stává jedním z nejvýznamnějších výrobců této známé a oblíbené cukrovinky. Společnost prošla významnými změnami v oblasti marketingu a vývoje cukrovinek, které byly zařazeny do vědeckých studií se zaměřením na potraviny pro spotřebitele s metabolickým onemocněním a produkty zdravého životního stylu. Díky informacím získaným z mnoha vědeckých studií mohla firma aplikovat změny, které přinesly nové a zdravější produkty. Firma, jíž od roku 2007 nepoužívá ve výrobě suroviny, které by mohly dlouhodobou konzumací poškodit zdraví spotřebitelů. (TFA FREE – naleznete na obalech). Firma se stává významným dodavatelem obchodních řetězců a nezávislých distributorů, kteří preferují kvalitu a zdraví svých zákazníků. Nápad se sypáním a stáčením oplatek do trubiček se tak prý zrodil až v Hořicích.

Ruční Práce

Krémy, které jsou používány k naplnění trubiček jsou té nejvyšší kvality. Pouze hořické trubičky vyráběné pod obchodní značkou PRAVÉ jsou plněny čokoládovým, jogurtovým nebo ořechovým krémem. Přímé označení chutě např. čokoládové, jogurtové, ořechové, atd. musí splnit normu o vysokém obsahu čokoládové, jogurtové, ořechové hmoty. Některé produkty na trhu, které jsou označeny pouze „s příchutí čokolády, ořechu, vanilky“ obcházejí tuto normu pro výrazné zlevnění výroby a nahrazují chuť aromatem, barvivem, vysokým obsahem cukru a levným ztuženým tukem. Při výrobě hořické trubičky je ruční práce zcela nepostradatelná. V první fázi se upeče křehká oplatka složená z mouky, sušeného mléka, rostlinného oleje, sušených vaječných žloutků a cukru. Oplatka dále navlhá v místnostech s řízenou vlhkosti do optimální vláčnosti, kdy je posléze ručně kus po kusu stáčena na horké plotýnce. Tlak, který cukrářka vyvíjí na dřík daného průměru zajistí konstantní průměr trubičky s následnou shodnou hmotností finálního produktu po naplnění lahodným krémem. Hmotnostní rozptyl daný rozdílem vnitřních průměrů trubiček činní u nejlepších cukrářek pouze 2 gramy! Pro nezaměnitelný rukopis každé cukrářky firma přistoupila k personalizaci produktů. Na každém balení Pravých hořických trubiček naleznete jméno cukrářky, která vlastnoručně trubičku stočila. Pak zjistíte, ze kterých rukou pochází TA PRAVÁ CHUŤ.