Jdi na obsah Jdi na menu

PARDUBICE - Východočeské muzeum

img_0837.jpgVe čtvrtek 12.5. jsme uskutečnili další z plánovaných akcí na květen a navštívili Východočeské muzeum – www.vcm.cz  v pardubickém zámku.

Původně jsme zamýšleli navštívit pouze Hmatovou stezku
v Archeologické expozici - http://www.vcm.cz/hmatova-stezka-ve-stale-archeologicke-expozici/

                                                                                                     img_0838.jpg

V průběhu návštěvy jsme na doporučení pracovníků muzea navštívili,i ostatní expozice zde v zámku instalované (mimo expozice pohlednic). Návštěvu a prohlídku minimálně hmatové stezky, doporučujeme nejen všem zájemcům, ale především zrakově postiženým a členům SONS.

Expozice je nádherně a přehledně uspořádána, jsou zde popisky v Braillu a pro nás, co jsme přišli o zrak v pozdním věku a Brailla se už nenaučíme, jsou u jednotlivých exponátů k dispozici sluchátka s odborným, příjemným hlasem namluveným textem, který je však podán „stravitelnou“ formou i pro laika, tj. nejen srozumitelně, ale
i s minimem odborných termínů. Též jsou zde u exponátů k dispozici obrázky s textem ve zvětšeném černotisku, který nevidomému nebo prakticky nevidomému, či těžce slabozrakému, může přečíst jeho osobní průvodce, anebo pracovník muzea. Nejpodstatnější však je, že jsou zde exponáty, resp. věrné repliky artefaktů, které si může zrakově handicapovaný návštěvník vzít do ruky a ohmatat - „prohlédnout rukama“ !

Tato hmatová stezka a celá archeologická expozice se nám všem moc líbila. Proto nechápeme, že je o ni malý zájem a je zde malá návštěvnost, především těch, pro které je určena a byla vytvořena, tj. nás nevidomých a slabozrakých.

img_0840.jpg Hned vedle archeologické expozice je stálá přírodovědecká expozice „Příroda východního Polabí“, se zástupci fauny žijící v okolí. Zde si lze osahat např. vycpaného kňoura a též si lze pustit audio nahrávky s hlasy a hlasové projevy jednotlivých zástupců fauny. Přímo perfektní je ukázka hlasového projevu ježka. Že ježek dupe a hlasitě funí, jsem věděl, ale že vydává zvuky připomínající štěkot psa, jsem až do vyslechnutí audio nahrávky neměl ani ponětí !  img_0839.jpg

 

 

V roce 2004 byla této expozici udělena
1. cena v "Národní soutěži
Gloria Musealis 2004"

 

 

img_0841.jpg

Během návštěvy zámku a prohlídky všech expozic se nám s velikou péčí věnovali pracovníci muzea, kterým za jejich profesionální a až nadstandardní přístup, plný „člověčenství“, patří veliký dík. Naši návštěvu v zámku organizovala a koordinovala paní Slepičková, které tímto děkujeme též.

VELIKÝ DÍK VŠEM PRACOVNÍKŮM  MUZEA, CO SE NÁM ZDE VĚNOVALI !

NÁVŠTĚVU MOC DOPORUČUJEME VŠEM!!

Pro představu a informaci přikládáme několik foteček – „lépe jednou vidět, než stokrát slyšet“

img_0849.jpg   img_0853.jpg   img_0854.jpg   img_0844.jpg

img_0845.jpg   img_0869.jpg 

img_0872.jpg   img_0873.jpg

img_0876.jpg   img_0883.jpg

img_0885.jpg   img_0886.jpg

img_0889.jpg   img_0828.jpg

img_0819.jpg   img_0817.jpg  

 img_0814.jpg   img_0811.jpg                              img_0802.jpg   img_0793.jpg   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář